77738326 - 021-77728820 info@novinsampling.com
سمپلینگ چیست ؟

دانستنیها

سمپلینگ چیست ؟

سمپلینگ چیست ؟ کلمه سمپلینگ از لحاظ لغوی مزه کردن یا نمونه گیری معنی می دهد و در اصطلاح مارکتینگ و بازاریابی یک استراتژی تبلیغاتی می باشد که برای اهداف مختلفی به اجرا در می آید،گاهی اوقات هدف از اجرای سمپلینگ فرهنگ سازی یک محصول جدید می باشد و گاهی وقتها برای افزایش سهم از بازار و ایجاد ارتباط موثر با مصرف کننده صورت می پذیرد و همینطور جهت خلق تجربه استفاده از محصول برای مشتری انجام می گیرد و تاثیر بسیار زیاد و ماندگار در ذهن مصرف کننده دارد.

سمپلینگ چیست ؟

شرکتها با ارائه نمونه کوچک شده محصولاتشان یا همان ارائه سمپل برای حق انتخاب مشتری قبل از خرید ارزش قائل می شوند و مصرف کننده را با ویژگی ها و مزیت های محصولاتشان آشنا می کنند به همین خاطر این روش نقش کلیدی در تصمیم گیری مشتری دارد.

سمپلینگ چیست ؟
سمپلینگ چیست ؟

این روش در سالهای گذشته جایگاهی ویژه در بین روشهای دیگر تبلیغاتی پیدا کرده است ولی امروزه اعتقاد تیم نوین سمپلینگ بر این باور است که تاثیر واقعی این روش زمانی نشان داده می شود که همراه با ایده های نوینی برای اجرای آن باشد،به همین دلیل تیم ما با قاطعیت مطلق تضمین افزایش فروش را برای برندها اعلام می کند زیرا به ایده های خلاقانه خود باور قلبی داریم و عزمی راسخ برای پیاده سازی آنها داشته ایم و خواهیم داشت.

دیدگاه ما نسبت به سمپلینگ :

بنابراین دیدگاه ما نسبت به اجرای سمپلینگ صرفا ارائه نمونه محصول(سمپل) نمی باشد بلکه آن را کاری علمی،تخصصی،حساس و قابل تفکر می دانیم که ارزش های آن را منوط به ایده های اجرایی این کار می دانیم،حساسیت این کار به قدری زیاد می باشد که اجرای مطلوب و موفق آن می تواند ارزش برند شما را در ذهن مشتری بالا ببرد و اجرای نامطلوب و ناموفق آن می تواند صدمه های جدی به برند شما وارد نماید،مهم این است که فعالیتی موفق،متفاوت و تاثیر گذار صورت پذیرد و وظیفه سمپلرها یا پروموتر های ما به وجود آوردن یک ارتباط موثر و ماندگار در ذهن ها می باشد و در این صورت است که می توان اعلام کرد سمپلینگ کارآمد ترین ابزار تبلیغاتی برای خلق مشتری های وفادار می باشد.

سمپلینگ چیست ؟

یکی دیگر از عواملی که سمپلینگ را ابزاری کارآمد برای خلق مشتری های وفادار می کند این است که هیچ واسطه ای بین محصولات شما و مصرف کننده وجود ندارد و ویژگی های محصولات برند شما از طریق سمپلرهای ما بدون وجود هیچ واسطه ای مثل فروشنده به مشتری منتقل می شود و در ذهن او نقش می بندد و زمانی که تمامی آموزش های برقراری ارتباط موثری که به سمپلرها منتقل می نماییم را در زمان معرفی محصول به کار می بندند این تاثیر گذاری روی ذهن را دو چندان می کند.

روش کار سمپلینگ به این شکل می باشد که نیروهای سمپلر ما که آموزش های لازم مهارتهای ارتباطی از قبیل فن بیان،زبان بدن و … را دیده است با ظاهری موجه و آراسته و با تسلط کامل نسبت به ویژگی های محصول و مزیت های رقابتی آن محصول افرادی که از منطقه مورد نظر عبور می کنند را فرا می خواند و سمپل مورد نظر را ارائه داده و با فن بیانی قوی و مسلط ویژگی های محصول را تشریح می کند و برای محصولاتی قابلیت ارائه نمونه محصول وجود ندارد مثل لوازم صوتی و تصویری،لوازم خانگی،برندهای پوشاک،لوازم دیجیتالی و ….. با در دست داشتن کاتالوگ،فلایر و بروشورهای محصول مصرف کننده را ترغیب می کنند و عموما به این نوع پروژه ها پروموشن می گویند که در قسمت مربوطه به طور مفصل توضیحات آن ارائه داده شده است.

شرکت نوین سمپلینگ به پشتوانه نیروهای کارآمد بخش تبلیغات تعاملی توانسته است خدمات و یا محصولات سازمانها را به شیوه جذاب  و متمایز با ایده و سبکهای منحصر به فرد از طریق تبلیغات تعاملی به مصرف­کنندگان معرفی نماید.

سمپلینگ چیست ؟

تاثیر سمپلینگ در ذهن مخاطب

رفتار مصرف­ کنندگان ایرانی نشان داده است که استفاده مستقیم از نمونه محصول می­تواند تصمیم به خرید آنان را تقویت نماید. این موضوعی است که در علم بازاریابی با عنوان سمپلینگ مطرح می­شود.
همچنین شرکتها نیاز دارند ترویج محصولات خود را به افرادی بسپارند که آگاهی علمی و تجربی کافی از محصول را دارند. این موضوع نیز در علم بازاریابی با عنوان پروموشن دنبال می­شود.
به دلیل افزایش رقابت بین تولیدکنندگان و وجود تنوع بسیار زیاد بین محصولات مشابه، نیاز است شرکتهای خدماتی و تولیدی محصولات خود را از طریق افرادی که زمینه علمی و عملی مناسبی در مورد محصول دارند به مشتریان معرفی نمایند. متاسفانه در کشور ما بعلت عدم توجه سازمانها به امر آموزش حتی در پرسنل ثابت سازمانها نیز این تبحر در سطح پایینی مشاهده می­شود.
وتاحد تحقیق و توسعه شرکت نوین سمپلینگ با این نیاز سنجی سعی نموده است با گردهم­ آوری افراد متخصص و متبحر با سابقه در زمینه ­های مختلف در زمینه تامین نیروی زبده سازمانها موثر عمل نماید. این موضوع سازمانها را در سطح قابل توجهی از لزوم درج آگهی استخدام و انجام مصاحبه ­های گزینشی بی­ نیاز نموده است.

نکته کلیدی پروژه های سمپلینگ و پروموشن
نکته کلیدی پروژه های سمپلینگ و پروموشن

اهمیت استفاده از سمپلینگ و پروموشن در سیستم بازاریابی ایران:

سمپلینگ و پروموشن از ابزارهای بازاریابی نوینی هستند که می­توانند بطور کاملا موثر و مطابق با فرهنگ و خواست مصرف­کنندگان ایرانی بکار گرفته شوند. باید توجه داشت که سمپلینگ در فرهنگ مصرف­کننده ایرانی بعنوان ارائه محصول رایگان کاربرد ندارد. بلکه چنانچه ارائه نمونه محصول رایگان بصورت دقیق و تخصصی صورت گیرد می­تواند در تصویر­سازی ذهنی محصول و یا خدمات در مشتری ایرانی بسیار موثر باشد.

فرهنگ مصرف کننده ایرانی ایجاب می­نماید که خروجی اجرای پروژه سمپلینگ شامل ایجاد ارتباط منسجم و مستمر با مشتری و خلق مشتری وفادار باشد. استفاده از سمپلر­های حرفه­ای و آموزش دیده می­تواند در رسیدن به این هدف؛ سازمانهای فروش را پشتیبانی و یاری نماید.

سمپل یا ارائه نمونه محصول رایگان :

استفاده از روش ارائه محصول رایگان می­تواند در طیف گسترده­ای از محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی و … صورت بگیرد.

عموما استفاده از سمپل برای محصولات غذایی بصورت خوردنی و آشامیدنی بوده و بطور مثال برای محصولات آرایشی و بهداشتی با نام ساشه صورت می­گیرد. با استناد نتایج پژوهشهای علمی معتبر انجام گرفته در کشور، مشخص شده است که در صورت تجربه استفاده از محصول توسط مصرف­ کننده؛ احتمال تصمیم و اقدام به خرید مصرف کننده ایرانی افزایش می­یابد. بر این اساس موضوع سمپلینگ و پروموشن مورد توجه مدیران و واحدهای فروش و تحقیق و توسعه سازمانها قرار گرفته است.

درباره سمپل و ساشه بیشتر بدانید

پروموشن بعنوان ابزار الزامی و تکمیلی سمپلینگ :

برای ارائه علمی و تجربی بهتر پروموشن و ارائه جنس نمونه قطعا باید از نیروهای زبده و آموزش­دیده­ای که در سازمان بعنوان پروموتر شناخته می­شوند استفاده نمود. میزان تسلط علمی پروموتر به محصول و نیز بهره­مندی از مهارتهای ویژه نظیر زبان بدن، قدرت مذاکره و … نیز می­تواند کیفیت سمپلینگ و میزان تاثیر­گذاری آنرا را افزایش دهد.

در پروموشن علاوه بر اطلاعات علمی پروموتر، جزئیاتی نظیر چهره، قد، نوع لباس نیز بسته به نوع محصولی که قرار است ترویج در مورد آن صورت گیرد مورد توجه مدیران ارشد بازاریابی قرار می­گیرد. در اصل اجرای پروموشن صحیح تضمین کننده موفقیت پروژه می­باشد.

در برخی از محصولات و خدمات، نظیر لوازم خانگی و برقی امکان ارائه محصول رایگان را از طریق پروموتر ندارند. در این حالت ترویج محصول و یا خدمات از طریق توضیح جامع توسط پروموتر باستناد به کاتالوگ و ماکتهایی از محصول صورت می­گیرد.

جایگاه پروموشن و سمپلینگ در بازاریابی نوین:

امروزه پروموشن و سمپلینگ را اثر بخش­ترین روش بازاریابی در نقطه فروش محصولات و خدمات می­دانند. استفاده از پروموشن و ارائه جنس نمونه رایگان بصورت مدیریت شده می­تواند شیوه­ای برای ارتقای محصول و راهکاری برای برندسازی گردد. این موضوع می­تواند در جهت منافع سازمانها و مصرف­کنندگان عمل نماید.

مزایای سمپلینگ

 • تقویت تصویر برند در ذهن مشتری و افزایش فروش
 • تقویت ارزش محصول نزد مصرف کننده
 • معرفی محصولات و جذب مشتریان جدید
 • جذب دوباره مشتریان از دست رفته
 • پاسخگویی به سؤالات مشتریان ناراضی و کسب رضایت آنها تا حد امکان
 • قدرت نمایی در مقابل رقبا و بازارگرمی
 • راه اندازی تبلیغات کلامی در مورد محصول جدید یا برند
 • فرهنگ سازی استفاده درست از محصول
 • بومی شدن ارتباط بین مصرف کننده و تولیدکننده
 • عدم نیاز به هزینه اولیه از طرف مصرف کننده جهت تست محصول یا تجربه کاربردی آن
 • معرفی محصول در مطلوب ترین حالت (برقراری ارتباط بین ۲ انسان)
 • عدم وجود فاصله زمانی از معرفی تا استفاده
 • تأثیر آنی وقوی جهت خرید کالا
 • امکان پاسخ گویی سریع و بلافاصله به سؤالات اولیه مصرف کننده
 • آفرینش اولین و پایدارترین تأثیر در ذهن مصرف کننده
 • امکان کنترل و چک بازخورد و اطلاعات داده شده به مصرف کننده به صورت مستقیم توسط سمپلر آموزش دیده
 • امکان اصلاح شیوه استفاده نادرست محصول وبازگرداندن مشتریان ازدست رفته

نقش سمپلینگ در بازاریابی و تبلیغات

سمپلینگ سبک‌های متفاوت در هنر چیدمان محصول در محیط های خاص عمومی و فعال سازی یک محیط با استفاده کردن از عناصر مختلف با نمونه های جدید یک شرکت تولیدی جهت بدست آوردن اطلاعات مفید در ارتباط مستقیم با افراد جامعه و بدست آوردن عکس العمل های افراد اجتماع با نمونه خاص میباشد.
استفاده کردن از عناصر مختلف محیطی برای بیان مزایای مجصولات جدید جهت ایجاد اطلاعات مفید و کسب تجربه عام برای آشنایی مناسب با نمونه محصول جهت دریافت و رسیدن موسسه به برخوردهای مناسب و بهتر افراد جامعه برای استفاده از نمونه محصول بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای توسط مصرف کنندگان میباشد.
بعبارتی دیگر سمپلینگ تبلیغات با استفاده از روش ارتباط مستقیم که امروز به شکلی بسیار وسیع و مداوم توسط شرکت ها و تولیدکننده های جهانی مورد استفاده قرار می گیرد, به عنوان راه حلی کوتاه، مستقیم و بسیار تاثیر گذار شناخته شده است.
سمپلینگ یکی از تکنیک های جدید تبلیغاتی جهت فرهنگ سازی برای ترویج استفاده عموم مردم از محصول مورد نظر و افزایش محبوبیت یک نام و نشان تجاری، درجهت بهره برداری طولانی مدت درآینده ای پیش بینی شده ، همراه است وبه عبارتی ساده تر زمانی که محصول جدید و ناآشنایی به بازارعرضه می شود و یا مورد استقبال مردم قرار نمی گیرد با ارائه نمونه های کوچکتر ازاین محصول بصورت رایگان و آشنا کردن مردم با مزایای آن محصول، آنها برای خرید تشویق کرده اید.

برخی از خدمات سمپلینگ و پروموشن

 • فروش مستقیم (Direct Selling)
 • سمپلینگ (Sampling) (ترویج و توزیع نمونه محصول یا خدمات)
 • رودشو (Road Show) (نمایش کاروانی، نمایش در مسیر و …)
 • توفان در شهر (Town Storm) (پروپاگاندای شهری)
 • ترویج (Promotion) (ترویج محصولات با تخفیف جذاب!)
 • بازاریابی تخصصی (Merchandising)
 • خلق رویداد (Event creation)

تاُثیر سمپلینگ بر فروش محصولات

باید گفت که اثر سمپلینگ بر فروش را می توان به دو دوره زمانی تقسیم کرد.در طی دوره برپایی سمپلینگ اکثرا شاهد افزایش فروش محصول ( حتی گاها بیشتر از رقبا ) خواهیم بود. به گونه ای که در برخی تحقیقات به رشد ۷۰% آن نیز اشاره شده است.
در دوران پس از آن میزان افزایش فروش بستگی به نوع محصول دارد ، اما به طور کلی افزایش فروش پس از این دوران خیلی متفاوت از دوران برگزاری سمپلینگ نیست. اما نباید فراموش کرد که مهمترین مزیت غیر مستقیم سمپلینگ افزایش آگاهی مشتریان از محصول است . آنها عملا با ساخت و ماهیت محصول از نزدیک آشنا شده و یا حتی فرصت امتحان کردن آن را می یابند ؛ لذا به طور قطع این امر در بلندمدت سبب رشد محصول در نزد عام خواهد شد.

برچسب , , , , , , , ,

 • 1 دیدگاه
 • آخرین بروزرسانی : فروردین ۱۷, ۱۳۹۵

۱ دیدگاه برای“سمپلینگ چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرکت نوین سمپلینگ برای رفاه حال بیشتر صاحبان کسب و کار و همکاران محترم اماده ارائه هرگونه مشاوره آنلاین یا تلفنی به صورت رایگان میباشد برای مشاوره با ما آماده اید؟

با ما تماس بگیرید